Şirketler için sürdürülebilirlik değerlemesi sürekli hale geliyor

Şirketler için sürdürülebilirlik değerlemesi sürekli hale geliyor

Borsa İstanbul, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi değerleme metodolojisinde değişiklik yaptı. 1 Ekim 2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanan değişiklikle, endeks kapsamında yer alacak şirketlerin belirlenmesi için daha önce yılda bir defa yapılan sürdürülebilirlik değerlemesi sürekli hale geldi.

Bloomberg HT’de yer verilen habere göre, Borsa İstanbul’un 16 Temmuz 2021 tarihinde duyurduğu değerleme metodolojisindeki değişikliğin 1 Ekim 2021 itibariyle uygulanmaya başlamasıyla, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yeni bir dönem başladı. Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetişim olmak üzere 3 ana başlık, 10 kategori, 25 tema ve bu temalara ilişkin 450’den fazla veri noktasından oluşan Refinitiv’in değerleme metodolojisinin kullanımıyla yatırımcıların değerlenen şirketlerin sürdürülebilirlik notlarına erişimi basitleşti. Ayrıca paydaşlar sürdürülebilirlik değerlemesi yaptıran şirketlerin sürdürülebilirlik verilerine ve notlarına Eikon terminallerinden ve uyumsuzluk notları hariç olmak üzere Refinitiv’in internet sitesinden erişme imkanına sahip oldu.

Metodoloji değişikliğiyle birlikte BIST Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamında yer alacak şirketlerin belirlenmesi için daha önce yılda bir defa gerçekleştirilen sürdürülebilirlik değerlemesi de sürekli hale geldi. Yeni dönemde şirketler sürdürülebilirlik alanındaki verilerini yıl boyunca güncelleyebilecek, buna bağlı olarak şirketlerin sürdürülebilirlik notları revize edilecek ve kriterleri sağlayan şirketler, takip eden ilk çeyrek başından itibaren Sürdürülebilirlik Endeksi kapsamına alınacak.

Performansları düşen şirketler endekste kalamayacak

Yeni düzenlemelere göre kriterleri sağlayıp endekse giren şirketlerin sürdürülebilirlik notları haftalık olarak izlenecek ve sürdürülebilirlik notları düşen şirketler endeksten çıkarılacak. Böylece sürdürülebilirlik alanında olumsuz performans gösteren şirketlerin dönem boyunca endekste kalmaya devam etmesinin önüne geçilmiş oldu.

Önümüzdeki dönemde ayrıca üzerine vadeli işlem sözleşmeleri ve benzeri finansal ürünler çıkarılabilir ve yatırım yapılabilir alt endeksler oluşturularak sürdürülebilirlik temalı endekslerin sayısının ve çeşitliliğinin arttırılması hedefleniyor. Böylece Borsa İstanbul yatırımcılarının sürdürülebilirlik temasına yatırım yapmaları kolaylaşacak.

BIST Sürdürülebilirlik Endeksi nedir?

Payları Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer aldığı bir endeks olan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, 4 Kasım 2014 tarihinden bu yana hesaplanıyor. Endeksin hesaplanmaya başlamasıyla birlikte, sürdürülebilirlik performansı yüksek şirketlerin bu alandaki faaliyetleri piyasa tarafından daha görünür hale geldi, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve iyi uygulamaların artması sağlandı.

Paylaş