,

Almanya üç nükleer santralini kapattı

Almanya üç nükleer santralini kapattı

Almanya, 30 yıldır aktif olan üç nükleer santralini daha kapattı. Ülkede kalan son üç nükleer santral ise 2022’nin sonunda kapatılacak.

Geri kalan üç santrali de 2022’de kapatmayı planlayan ülke, enerji ihtiyacının yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı hedefliyor.

Almanya, 1986’da Çernobil’den bu yana en büyük nükleer felaket olan 2011’deki Fukuşima felaketinin ardından aşamalı olarak nükleer santrallerin faaliyetlerini durdurma kararı almıştı. 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle kapatılan Brokdorf, Grohnde ve Gundremmingen C reaktörleri, 30 yıldan fazla süredir hizmet veriyordu. Ülkede kalan son üç nükleer santral olan Isar 2, Emsland ve Neckarwestheim II ise 2022’nin sonunda kapatılacak.

Almanya açığı yenilenebilir enerjiyle kapatacak

Brokdorf ve Grohnde nükleer tesislerini işleten Preussen Elektra şirketinin CEO’su Guido Knott yaptığı açıklamada personele teşekkür ederek, Almanya’da onlarca yıl güvenli, iklim dostu ve güvenilir bir şekilde elektrik tedarikine ciddi bir katkı sağladıklarını söyledi.

Artan enerji maliyetlerine rağmen nükleer santrallerin kapatılması Avrupa’nın en büyük ekonomisi için artık geri dönülemez bir adım olarak görülüyor. Almanya’nın bundan böyle nükleer enerjiye son verilmesiyle oluşacak açığı yenilenebilir çözümlerle kapatması bekleniyor.

Ülkedeki altı nükleer tesis, 2021 yılında Almanya’nın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini karşılıyordu. Yenilenebilir enerji yüzde 41 paya sahipken, kömürün payı yüzde 28, doğal gazın ise yüzde 15 civarında. Almanya, rüzgâr ve güneş enerjisi altyapısını genişleterek 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji talebinin yüzde 80’ini karşılamasını hedefliyor.

“Alman hükümeti için doğal gaz bir köprü teknolojisi”

Avrupa Birliği tarafından bazı doğal gaz enerjisi projelerinin “yeşil yatırım” olarak etiketleneceğinin duyurulmasını memnuniyetle karşılayan Almanya, nükleer enerji projelerinin yeşil yatırım olarak etiketlenmesine ise kesinlikle karşı olduğunu vurguladı.

Reuters’a konuşan bir hükümet sözcüsü “Alman hükümeti için doğal gaz, nükleer enerjinin ve kömürle çalışan elektrik üretiminin aşamalı olarak kaldırılmasının arka planına karşı sera gazı nötrlüğüne giden yolda önemli bir köprü teknolojisidir” ifadelerini kullandı: “Hükümetin nükleer enerji konusundaki tutumu değişmedi. Hükümet, nükleer enerjinin sürdürülebilir olarak sınıflandırılamayacağına inanmaya devam ediyor.”

Paylaş
1 Responses

Yorumlara kapalı.