İklim değişikliğinin ekonomiye maliyeti 6 kat daha yüksek olabilir

İklim değişikliğinin ekonomiye maliyeti 6 kat daha yüksek olabilir

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, iklim değişikliğinin ekonomik modelleri, devam eden ısınmanın maliyetini önemli ölçüde hafife almış olabilir.

University College London tarafından yapılan araştırma, bu yüzyılın sonuna kadar iklim değişikliğinden kaynaklı ekonomik maliyetin önceden hesaplananlardan 6 kat daha fazla olabileceği söyleniyor.

Çoğu model kısa vadeli hesaplara odaklanıyor

Bunun gibi tahminler, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin sera gazı emisyonlarını azaltmanın göreli maliyetlerini ve faydalarını hesaplamalarına yardımcı oluyor. Bununla birlikte önceki analizler kullanılan modellerin önemli riskleri göz ardı edebileceğini ve dolayısıyla maliyetleri olduğundan az hesapladığını gösterdi.

Şu anda çoğu model, iklim değişikliğinin ekonomik büyüme üzerinde kalıcı bir etkisi olmadığını varsayarak kısa vadeli hesaplara odaklanıyor. Oysa kuraklık, yangın, fırtına ya da sıcak hava dalgaları gibi aşırı hava olayları yüksek ihtimalle sağlık, tasarruf ve iş gücü verimliliğini etkileyerek uzun vadeli ekonomik zararlara neden olacak.

Kalıcı hasarlar maliyetleri 6 kat artırıyor

University College London tarafından yapılan araştırmaya katılan bilim insanları, ilk iş olarak ulusal politika kararlarında karbon fiyatını belirlemek için kullanılan üç ekonomik modelden birini güncelledi. Daha sonra da güncelledikleri bu modeli iklim değişikliğinin yıldan yıla etkilerini ve aşırı doğa olaylarının ardından yaşanacak ekonomik toparlanma oranlarını araştırmak için kullandılar.

Çalışma sonuçları, iklim değişikliğinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri dikkate alındığında, 2100 yılına kadar küresel GSYİH’nin ısınma etkileri hesaba katılmadan çıkan sonuca göre yüzde 37 daha düşük olacağını gösteriyor. Kalıcı hasarlar dikkate alınmadan yapılan hesaplamalar ise GSYİH’nin yaklaşık yüzde 6 daha düşük olacağını buluyordu. Yani, kalıcı hasarların büyüme üzerindeki etkileri iklim değişikliğinin ekonomik maliyetlerini altı kat artırıyor.

Emisyonlar acilen azaltılmalı

Phys.org’da yapılan habere göre araştırmanın ortak yazarlarından Dr. Chris Brierley, iklim değişikliğinin uzun vadeli ekonomik büyüme üzerinde ne kadar etkisi olacağını tam olarak bilmediklerini söylüyor. Ancak, Brierley’in de vurguladığı gibi bu etkinin sıfır olması mümkün değil: “İklim değişikliği, Kuzey Amerika’da görülen sıcak hava dalgası ya da Avrupa’da yaşanan seller gibi doğal afetleri çok daha olası hale getiriyor. Ekonomilerin bu tür olayların etkisini aylar içinde telafi edebileceğini varsaymayı bırakırsak, ısınmanın maliyetlerinin şimdiye dek söylenenden çok daha yüksek olduğunu görebiliriz. İklimin ekonomik büyümeyi nasıl değiştirdiğini daha iyi anlamaya hala ihtiyacımız var, ancak az sayıda uzun vadeli etkiler söz konusu olduğunda bile emisyonları azaltmak acil hale geliyor.”

Paylaş
1 Responses

Yorumlara kapalı.